Kaseta VHS


Kaseta wideo
Wyposażenie domu
3 osoby pamiętają to
Kaseta z taśmą magnetyczną na której zapisywane były materiały filmowe. Do odtworzenia nagrania wymagany był odtwarzać VHS lub magnetowid, który mógł dodatkowo rejestrować materiały wideo.

Technologia została opracowana i wdrożona w 1976 roku przez japońską firmę JVC. W latach '80 trwała "wojna" pomiędzy formatem VHS, a Betamax (Sony) oraz video 2000 (Philips). Mimo, że formaty konkurencji były wyraźnie bardziej zaawansowane technologicznie to przegrały walkę o rynek. Głównym powodem popularności formatu firmy JVC była jego niska cena oraz fakt, że w przeciwieństwie do Betamaxa, można było na nim nagrywać filmy pornograficzne.

Zmierzch kaset nadszedł w roku 2001, kiedy to pierwszy raz więcej filmów sprzedano na nośnikach cyfrowych niż VHS. Niedługo później bo w październiku 2008 firma JVC zaprzestała produkcji nagranych nośników VHS dla dystrybutorów filmowych. Czyste nośniki produkowane są do dzisiaj.

Komentarze

Komentujesz jako gość.
  • +1
    Paulinka 2016-12-12 13:42:31
    Pamiętam do dziś jak biegało się do wypożyczalni kaset video, by spędzić rodzinny weekend oglądając filmowe hity z magnetowidu. A prezent gwiazdkowy czy urodzinowy w postaci bajki na VHS to marzenie każdego dzieciaka w tamtych czasach.