Olimpiada w Rio 2016

Wydarzenia
Zielona woda w basenie, dziwne plamy na ciele czy afery dopingowe - tak zapamiętaliśmy letnie igrzyska olimpijskie w Rio w 2016 roku. Dla nas miały być to wyjątkowe zawody, jednak wyszło dużo poniżej oczekiwań.

Olimpiada w Rio, jak wszystkie poprzednie miała swoje smaczki, rozczarowania i oczywiście afery. Algi "zafarbowały" wodę na zieloną, tuż przed tym jak zawodnicy mieli skakać do wody, co wśród organizatorów wywołało nie małe zaskoczenie. Pływacy i gimnastycy, aby poprawić swoje osiągnięcia stosowali okłady z baniek, które w Polsce w latach 80 i 90 stosowali rodzice na przeziębionych dzieciach i wcale nie było to traktowane jak olimpijski wyczyn.

Jak to zawsze bywa przy jakichkolwiek zawodach sportowych, tak i w Rio były przypadki dopingu i to niestety także wśród Polaków, gdzie bracia Zielińscy, sztangiści zostali przyłapani na stosowaniu zakazanych środków.

Amerykanin Phelps, pewnie też dzięki stosowaniu baniek, zdobył pięć złotych i jeden srebrny medal i w całej swojej karierze wywalczył ich w sumie dwadzieścia trzy złote medale. My także mieliśmy swoje powody do dumy, gdy Anita Włodarczyk ustanowiła nowy rekord olimpijski zdobywając dla nas jeden z dwóch złotych medali.

Na sam koniec igrzysk w pamięci zapamiętamy bieg pań na 800 metrów i piąte miejsce Joanny Jóźwik. Wielkie kontrowersje wywołały Afrykanki, którym zarzucano, że są zbyt męskie, a testosteron aż od nich kipi. Reprezentantki RPA, Burundi i Kenii zajęły całe podium.