Eurobiznes


Gry i zabawy
Jeżeli chodzi o gry planszowe, to nie ma lepszej zabawy niż kultowy polski Eurobiznes (a tak naprawdę Eurobusiness), który był stworzony na podobieństwo amerykańskiego Monopoly. Pierwsi polscy milionerzy rodzili się właśnie przy tej grze, ponieważ nic tak bardzo nie działało na wyobraźnię, jak hasło: "I Ty zostaniesz milionerem".

Mimo, że firma Labo wyprodukowała pierwszą grę planszową Eurobiznes w 1983 roku, to swoje lata świetności miała dopiero po 90-tym roku XX wieku. Zasady gry były dość proste, jednak kształciły w młodych Polakach żyłkę handlarza. Eurobiznes to planszówka, która wymagała perspektywicznego myślenia. Często zdarzało się, że gracz, któremu początkowo nie szło, nagle stawał na nogi i zgarniał grube pieniądze. To była bardzo ważna zasada - nigdy się nie poddawaj, bo w ciągu jednego ruchu mogłeś być bankrutem, aby następnie rządzić na planszy.

Najtańszymi państwami była Grecja i Włochy, najdroższa Austria, której posiadanie wcale nie gwarantowało zwycięstwa. Często właściciele tych "tańszych" państw, jednak odpowiednio zabudowanych, zgarniali fortunę. Każde rozdanie to inne możliwości i szanse, ponieważ ważną częścią gry był rzut kostką, a jak wiadomo, na to wpływu raczej się nie ma.

Pomimo, że zasady gry Eurobiznes były jasne i zapisane w regulaminie, to wiele osób, wymyślało różne nowe zasady i reguły gry, dlatego dochodziło do wielu sprzeczek, ponieważ każdy grywał wcześniej na innych warunkach.

Eurobiznes to także "brutalna" gra, w której sentymenty i uczucia schodzą na drugi plan. Najlepsi koledzy i przyjaciele przed rozpoczęciem rozgrywki, najwięksi wrogowie po zakończeniu gry. Taki urok miała właśnie ta planszówka.

Komentarze