Matrix


Filmy i seriale
1 osoba pamięta to
Matrix do polskich kin trafił 13 sierpnia 1999 roku, cztery i pół miesiąca po światowej premierze. Film otrzymał cztery Oskary, w tym za najlepsze efekty specjalne oraz za najlepszy montaż. Wpływy z kin na świecie wyniosły 460 milionów dolarów, a na DVD produkcja braci Wachowskich sprzedała się w ponad 30 milonach egzemplarzach.

Fragment filmu
Matrix w 5 sekund


W Polsce, pomimo, że premiera w kinach odbyła się kilka miesięcy później niż ta światowa, to film cieszył się ogromną popularnością, dzięki pirackim kompaktom oraz nielegalnymi plikami ściąganymi z internetu. W pierwszym weekendzie wyświetlania filmu w polskich kinach, zobaczyło go 106 664 widzów, co przyniosło przychód na poziomie 1 391 092 złotych.

Pod adresem braci Wachowskich padały z Polski oskarżenia, że reżyserzy opierali się na pomysłach Adama Wiśniewskiego "Snerga". Chodzi o książkę "Robot" wydaną w 1973 roku oraz z noweli "Anioł Zagłady" mieli czerpać pomysły bracia Wachowski, pracując nad pierwszą częścią Matriksa.

Film opowiada o genialnym hakerze Neo, w którego wcielił się aktor Keanu Reeves. Pewnego dnia bohater poznaje tajemniczego Morfeusza, który odsłania mu prawdziwą wiedzę o rzeczywistości, gdzie występują dwa światy - prawdziwy i ten wygenerowany, który udaje jedynie rzeczywistość. Neo postanawia wejść do Matrixa i przystępuje do grupy Morfeusza, w której do spełnienia ma on bardzo ważną rolę.

Zdjęcia do filmu trwały od 14 marca do 1 września 1998 roku.

Komentarze

Komentujesz jako gość.