Romet Pony


Motoryzacja
Jeżeli w latach 80' lub 90' interesowałeś się motoryzacją, to zapewne pragnąłeś posiadać własny pojazd, a jeżeli twój wiek nie pozwalał jeszcze na posiadanie własnego samochodu, to z pomocą wychodziła nam firma Romet, która w tamtych czasach produkowała m.in. motorynkę Pony.

Swego czasu rodzice niejednokrotnie musieli wysłuchiwać próśb swojego dziecka, aby spełniło ich marzenia i zakupiło motorynkę Romet Pony. Dużą zaletą "motorka" była możliwość samodzielnej naprawy maszyny, ponieważ konstrukcja, nawet jak na tamte czasy, nie była zbyt skomplikowana.

Produkcja motorynek rozpoczęła się w drugiej połowie lat siedemdziesiątych i szybko stała się największym przebojem przedsiębiorstwa. Założeniem producentów było takie dostosowanie maszyny, aby mogła na nim jeździć młodzież. Pojazd nie mógł osiągnąć prędkości większej niż 40 km/h, a pojemność silnika wynosiła mniej niż 50 cm3. Spalanie wynosiło około 2 do 2,5 litra.

Ostatni egzemplarz motorynki wyjechał z zakładów Romet w 1994 roku. Trzeba przyznać, że Pony na zawsze zapisała się w historii polskiej motoryzacji.

Komentarze