Stary cyrkiel


Wyposażenie domu
Niby tak banalny przedmiot, kiedyś wyposażenie piórnika większości uczniów, to jednak dzisiaj wspominamy go z sentymentem. Oprócz tego, że mogliśmy nim narysować okrąg, to było również duże prawdopodobieństwo, że się przez niego skaleczymy, a włożony do piórnika, znienacka atakował nas poprzez przebity suwak.

Cyrkiel lat 80' i 90' - jedni go uwielbiali, inni nienawidzili. Przedmiot ten potrafił dziurawić piórnik czy plecak, albo skaleczyć "szczęśliwego" posiadacza w palec. Pomimo, że cyrkiel potrzebny był bardziej na lekcjach matematyki, to część uczniów używała go do całkiem innych celów, w tym np. do walki z kolegą z klasy, lub przebijania butelek szkolnym koleżankom.

Przedmiot ten był oczywiście tani, a jego mechanizm bardzo łatwy. Wystarczyło włożyć ołówek w odpowiednie miejsce i już mogliśmy kreślić koła w zeszycie. Niestety słaba jakość cyrkla powodowała, że przedmiot ten się zaginał, często nie mogliśmy włożyć w niego ołówka, albo wyjąć go z powrotem.

Niestety, ale posiadanie tego cyrkla, to nie był powód do dumy, ponieważ na rynku już wtedy dostępne były lepsze i solidniejsze cyrkle, które wyglądem i jakością biły go na głowę.

Komentarze