Pasjans


Wes Cherry
Gry komputerowe
1 osoba pamięta to
Jak na lata 90-te i wczesne lata nowego stulecia, Pasjans był niezwykle nowatorską grą wymyśloną na użytek pierwszych komputerów osobistych.

Działający na komputerach Macintosh oraz PC z systemem operacyjnym MS DOS, został wprowadzony do świata gier 22 marca 1990 i od razu podbił serca graczy.

Chyba każdy z nas miał okazję zagrać choć jedną partyjkę w komputerowe karcioszki. W domach, gdzie komputer był tylko jeden (teraz to historia wręcz nie do uwierzenia, ale wielu z nas przecież tak miało!) robiło się kolejki i ustalało dyżury aby tylko móc zagrać seryjkę, dwie lub dwadzieścia.

Nierzadko też dzieci chcąc sobie pograć musiały uprzednio wysprzątać swój pokój, wyprowadzić psa czy iść po chleb do spożywczaka. W zamian za to bezcenna była możliwość przesiedzenia przed monitorem komputera choćby godziny, układając słynnego Pasjansa.

Jaka to była radocha, kiedy wszystkie karty znalazły swoje chronologiczne miejsce w prawym górnym rogu ekranu! Jakie to było cudowne patrzeć jak po wygranej karty spadają w dół i niektóre z nich zostawiają po sobie te charakterystyczne czarne mazaje!

Z biegiem czasu pojawiały się kolejne wersje karcianych gier oraz ulepszony Pasjans, jednak nic nie pokona kultowego oryginału sprzed lat.

Wygrana była świetna, ale zaletą Pasjansa była też możliwość rozpoczęcia nowej gry w trakcie starej bądź zmiany "okładki" kart, na przykład na widoczek egzotycznej plaży.

Z całą pewnością Pasjansa można zaliczyć do tych kultowych i ponadczasowych gier, które wspomina się z wyjątkowym sentymentem.


Kto ma ochotę na partyjkę?

Komentarze