Sudoku


Gry i zabawy
Łamigłówka o wyjątkowo prostych zasadach. Celem jest uzupełnienie kwadratowego diagramu 9×9 brakującymi cyframi. Należy wypełnić go w taki sposób, aby w każdym rzędzie, każdej kolumnie,
a także każdym pogrubionym kwadracie rozmiaru 3x3, występowało dziewięć różnych cyfr.

Gra z pozoru banalna ze względu na brak rachunków matematycznych, wcale taką nie jest. Prawidłowe wypełnienie diagramu wymaga wiele cierpliwości i umiejętności logicznego myślenia. Dostępne są łatwe i trudniejsze poziomy łamigłówki. Czas rozwiązania diagramu uzależniony jest od poziomu, średnio zajmuje przeciętnemu graczowi od 5 do 20 minut, w zależności od poziomu.

Sudoku (w występującej obecnie formie) pierwszy raz pojawiło się w Japonii w 1986 r., jednak międzynarodową popularność zyskało w 2005 r. Modę na Sudoku zapoczątkował w Wielkiej Brytanii „The Times” pod koniec 2004 roku.

W Polsce stało się popularne w połowie 2005 roku. Łamigłówka uzależniła miliony osób od codziennej dawki rozrywki. W komunikacji miejskiej, w przerwie od pracy, na lekcjach czy wykładach, a nawet w toalecie, każdy moment był dobry na rozwiązywanie łamigłówek. Sudoku stało się nieodłącznym dodatkiem wielu czasopism, pojawiły się książki z diagramami, strony internetowe umożliwiające rozwiązywanie diagramów online, aplikacje mobilne, a nawet gry planszowe. Najpopularniejsza w Polsce strona umożliwiająca rozwiązywanie diagramów Sudoku online to www.mojesudoku.pl.

Komentarze

  • Paulinka 2016-12-14 15:09:10
    Cały półtoragodzinny wykład z filozofii większość mojego roku spędzała na rozwiązywaniu sudoku. Babka tak zanudzała, że nie dało się jej słuchać, a zaliczenie było za obecność, więc trzeba było jakoś sobie umilić ten czas :)
  • profesor doktor Kuppelweiser 2016-12-14 15:31:29
    jak byłem mały, to wydawało mi się to strasznie skomplikowane. Z wiekiem rozgryzłem zasady tej łamigłówki:)