Kiler


Juliusz Machulski
Filmy i seriale
Kiler to jeden z tych polskich filmów, z którego teksty powtarzane są do dzisiaj, a każda emisja w telewizji przyciąga przed ekrany milionową widownię.

Historia Jurka Kilera, komisarza Ryby, gangstera Siary oraz sprytnej dziennikarki Ewy śmieszy, bawi, pomimo, że film opowiada o świecie przestępców, polityków i policjantów. Wszystko zaczyna się od pomyłkowego aresztowania taksówkarza Jurka Kilera, który wzięty zostaje za groźnego seryjnego mordercę.

Świetności tej polskiej produkcji lat 90' dodaje różnorodność bohaterów i ich charyzma. Teksty gangstera Siary do dzisiaj są używane w potocznej rozmowie. Bo któż nie zna takich wypowiedzianych zdań jak: "Memory, find... Siara. I wszystko jasne!", czy "Mają rozmach skurwy***".

Barwnych postaci w filmie jest cała masa. Komisarz Ryba, którego zagrał Jerzy Stuhr, czy Jan Englert w roli senatora Ferdynanda Lipskiego to już postacie kultowe i lubiane. Plejada polskich aktorów, która wzięła udział w produkcji, spowodowała, że film szybko stał się hitem i równie szybko nakręcona została jego druga część. Dodatkowym atutem filmu jest ścieżka muzyczna, skomponowana przez zespół Elektryczne Gitary.

Komentarze