FIFA 98: Road to World Cup


EA Sports
Gry komputerowe
"Woo-hoo, Woo-hoo" - jeszcze pewnie do dzisiaj rozbrzmiewa w głowie fanów popularnego piłkarskiego cyklu pod nazwą FIFA. Piosenka zespołu Blur, która była soundtrackiem gry wydanej w 1998 roku, jest chyba znakiem rozpoznawczym tej części FIFY.

"i ej sports cyny gejm" tak zaczyna się każda przygoda z grą serii FIFA. Tak naprawdę lektor na początku intra mówi "EA SPORTS - It's in a game", ale dla większości graczy było to wręcz niezrozumiałe tłumaczenie. FIFA 98 powstała w latach, gdzie większość dzieciaków grała w piłkę nożną na boisku szkolnym, niż na PS przed telewizorem. Młodzi chłopcy, ubrani w koszulkę Maldiniego, Baggiego czy Shearer'a, zasiadali na wiele godzin przed monitorem, aby oddać się sportowym emocjom. Była to także ostatnia część, w której mogliśmy pograć na hali.


FIFA 98: Road to World Cup była czwartą odsłoną cyklu gier sportowych firmy EA Sports, która tym razem zawierała odniesienia do Mistrzostw Świata rozgrywanych w 1998 roku we Francji, które notabene były jednymi z najciekawszych w historii futbolu. Do wyboru były cztery tryby gry: zmagania ligowe, mistrzostwa świata, mecze towarzyskie oraz konkurs rzutów karnych.

Niektórym FIFA 98 kojarzy się głównie z lekcjami informatyki, inni pamiętają tę część ze względu na diametralnie polepszoną grafiką i nowymi teksturami. FIFA z roku 98 dawała także przyjemność brutalnego "skoszenia" bramkarza, po czym automatycznie dostawało się czerwoną kartkę. Dodatkowo mogliśmy również pograć w dwie osoby, gdzie jedna grała na klawiaturze, a druga myszką, co często wśród graczy powodowało kłótnię.

Komentarze